Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu trafik sigortası, diğer sigorta türlerinden farklıdır. Bu trafik sigortası kaza sonucunda sigortalının aracında ortaya çıkabilecek hasarları güvence altına almamaktadır.

ADVERTISEMENT

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazanlarda karşı tarafa ödeme gerçekleştirir. Kişiler kusurları sonucu araçlarında ortaya çıkan hasarları kendileri karşılar. Zorunlu trafik sigortasına sahip araçlar kazaya karışırsa maddi hasar ve diğer ödemeler zarar görenlerin haklılık payına göre sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Trafik sigortası ödeme koşulları poliçe üzerinde detayı bir şekilde paylaşılır. Sigorta şirketinin karşılayacağı hasarlar, teminat limitleri dahilinde yer alacaktır. Trafik sigortası zorunludur. Bu nedenle tüm sigorta şirketleri aynı teminat ve limitleri kullanmaktadır.

ADVERTISEMENT

Hasar Bedeli, Limitleri Aşarsa Ne Olur?

Kaza nedeniyle ortaya çıkan hasarın toplamı trafik sigortası ödeme limitlerini aşması durumunda ödemeler nasıl gerçekleşir? Oluşan hasarın sigorta limitlerini aşarsa kalan zararın ödenmesi sigorta yaptıran kişinin sorumluluğunda bulunuyor.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Trafik sigortası bazı durumlarda ödeme gerçekleştirmez. Bu kurallar ‘Trafik Sigortası Genel Şartları’ dokümanında açıkça yer almaktadır. Sigortalı aracın hareket halinde olmadığı durumlarda, aracın sebep olacağı tüm zararlar trafik sigortası tarafından ödenmeyecektir.

ADVERTISEMENT

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası tazminat hesaplaması yapılırken kusur oranları baz alınır. Kusura göre tazminat bedelleri düşebilir. Tamamen kusurlu olan bir kişinin tazminat hakkı yer almayacaktır. Kusur oranı dışında tazminat hesaplamasını etkileyen farklı konularda yer almaktadır. Bu yüzden bu detayları sigorta şirketleri ile konuşmanız gerekir.

Tazminat Kaç Gün İçerisinde Ödenir?

Herhangi bir hasar durumda, kısa sürede içerisinde zararın ödenebilmesi için hasar ile ilgili belgelerin sigorta şirketine ulaştırılması gerekiyor. Zarara uğrayan kişi kaza ile ilgili bilgileri sigorta şirketine ilettiği zaman sekiz iş günü içerisinde ödemeler gerçekleştirilir. Kanunda göre trafik sigortası tazminat ödeme süresi sekiz iş günüdür. Sigorta poliçesinde yer alan teminat limitleri üzerinden ödeme gerçekleştirilecektir. Araca ait hasarla beraber yaralı kişiler bulunuyorsa ortaya çıkan muayene ve tedavi masrafları da sigorta firması tarafından karşılanacaktır. Bu yazımızda sizlere trafik sigortası hakkına detaylardan bahsettik.