Yangın Sigortası Zorunlu mu?

Yangın sigortası zorunlu mu sorusu ev ve iş yerleri gibi alanlarda olası yangınlarda akıllara gelmektedir. Meydana gelen zarar için teminat isteyenleri kapsamaktadır.

ADVERTISEMENT

Yangın sigortası zorunluluğu bulunmamakla beraber yaptırılması önerilir. Bir ev veya iş yerinde yangın olması halinde güvencede hissetmek çok sayıda avantajı beraberinde getirebilir.

Yangın Sigortası Zorunlu mu?

ADVERTISEMENT

Kendi tasarrufunuzda ki yangın sigortası, mali yükümlülüklerinizin azalmasına katkıda bulunur. Konutlarda yapılan bireysel sigorta ile mağdur kaldığınız durumlara karşı çözüm önerileriniz olacaktır. Tedbir almak her zaman için iyi bir durumdur. Özellikle de maddi manevi kayıplar varsa bu durum dikkate alınabilir.

Yangın Sigortası Nedir| Neleri Kapsıyor? 

ADVERTISEMENT

Türlü mekanlarda oluşabilen yıldırım, patlama, yangın durumlarına karşı güvence sağlayan sigorta yangın sigortası olarak tanımlanır. Bahsedilen durumlara bağlı olarak oluşan ek hasarlarda da kapsama alınan bir güvence görülebilir. 

Yangın Sigortasının Yenilenmesi ve Paket Seçimi

Yangın sigortasının yenilenmesi poliçe kapsamının dolması ardından gündeme gelmektedir.  Yenilenmesinin zorunlu olmaması gibi hallerde kendi isteğinize bağlı şekilde işlem yaptırabilirsiniz. Yangın riskleri yüksek olan alanlarda yenilenme durumunun aksatılmaması önerilir. Mal ve can kaybı olasılıklarınızın azalmasını sağlamalısınız.

Yangınlarda Taşınmaz Malların Durumu

Yangın sigortası kapsamına göre taşınmaz mallar da poliçeye dahil edilmektedir. Mülkün tümünde bulunan kişilerin sigorta kapsamına girmesi söz konusudur.

Yangın Sigortasının Kapsamı Belirlenirken Nelere Bakılır?

Yangın sigortası kapsamı belirlenirken bina tamamı dikkate alınarak bir değer belirlenmektedir. 

  • Yeniden yapılandırma durumu kapsamında incelemeler yapılır. Tazminat oranı bölgesel de değerlendirilebilir.
  • Bina bölgesi çevresi ve arsa ederi dikkate alınmamaktadır. Etkileri de dikkate alarak yaklaşık bir değer belirlenmektedir.
  • Rayiç beden kapsamında sigorta ödemesi olacaktır.
  • Sigorta firmasıyla yapılan anlaşma kapsamına göre detaylarda bazı değişiklikler olabilmektedir.
  • Yangın sigortasının paket kapsamını poliçe maddelerini sigorta firmasından öğrenmelisiniz. Kendi seçimlerinizde de değişiklikler bulunabilir.

Nükleer Enerji Kaynaklı Yanmalar Kapsama Girer mi?

Nükleer enerji kaynaklı yanmalar yangın sigortası kapsamına girmemektedir. Yangından oluşan kavrulma da bu kapsama girmez. Yangın sigortası poliçe örneklerini inceleyerek başka hangi kapsamda zarar karşılanma karşılanmama durumu olduğunu görebilirsiniz. Maddeleri ayrıntılı şekilde incelemeniz önerilir.