Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik sigortası hangi durumlarda ödeme yapar sorusunu birçok araç kullanıcısı merak etmektedir. Sağlık sorunları ve ölüm hallerinde birtakım değerlendirmeler yapılır.

ADVERTISEMENT

Trafik sigortası ödeme durumları dava masraflarını da barındıran kapsamlı bir süreci ifade etmektedir. Kaza ardından ödemeler dava süreciyle de bağlantılı şekilde karşılanır.

Trafik Sigortası ve Dava Masrafları

Trafik sigortası kapsamında sigortalıya açılan davada giderler karşılanmaktadır. Teminat limitlerinde sınırlama olmakla beraber poliçe kapsamına girmektedir. Açılan dava halinde bildirim süresine dikkat etmek gerekmektedir.  En çok 5 güne kadar işlem yapılması gerekir. Bildirim süresi geçince dava durumu yeniden değerlendirilebilir. Sigorta şirketine gönderilecek olan kaza raporları gibi belgelerin eksiksiz şekilde olması gerekmektedir.

ADVERTISEMENT

Yurt Dışında Kaza ve Trafik Sigortası Hasarı 

 Yurt dışında yapılan kazada trafik sigortası nasıl olacak sorusu Trafik Kanunu kapsamında belirtilmektedir. Zorunlu trafik sigortasının sınırları Türkiye’dir.  Yurt dışında meydana gelen kazalarda sizi korumamaktadır. Geçerlilik kapsamının değişmesi için Yeşil Kart Trafik Sigortası uygulamasını değerlendirebilirsiniz. Fakat kendi aracınızda meydana gelen hasarlarda sigorta ödemesi yapılmamaktadır.

Ölüm ve Sakatlanma Hallerinde Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik kazaları meydana geldiğinde ölüm ve sakatlanma gibi durumlarda yoksun kalma tazminatı hesabı gerçekleşmektedir. Sigorta Denetleme Uzmanları bu tazminat hesaplamasını yaparken yaş, gelir, desteğe duyulan muhtaç ve kusur oranı doğrultusunda hesaplama gerçekleşir.  Ocak 2021 başlarındaki kişi başına limit 430.000 TL olarak kaydedilmektedir. Kaza başına da 2.150.000 TL limit bulunur.

ADVERTISEMENT

Sağlık giderlerine bakıldığında da aynı miktarlarda işlem yürütülmektedir.  Kazaya neden olan sigorta sahibi ise teminat limitleri kapsamında karşılama olur. Üçüncü şahıslar sonra ölmüş olsa bile ilkyardım,  kontrol ve yaralanmalara bağlı hallerde kapsam belirlenir.

Maddi Hasar Durumlarında Trafik Sigortası Kapsamı

Kazaya bağlı maddi hasar durumlarında trafik sigortası ödemesi yapıldığında limitler kapsamında zarar karşılanır. Otomobillerde araç başına limit  43.000 TL kaza başına da 86.000 TL işlem vardır.

Sigortalı sigorta firmasına yönelik bazı sorumluluklar taşımaktadır.  Sigortacınızın en fazla on güne kadar bilgilendirilmesi gerekir. Anında yapılması gerekenleri de uygulayarak süreci güvenceye almalısınız.  Hasar fotoğrafları, alkol raporu gibi tüm işlemleri hazırlamalısınız.